Безпека продавця

Завдяки кіберграмотності викрив покупця-шахрая

18 лютого 2021
Михайло На OLX з лютого 2021

Якось я вирішив продати SonyPlaystation – ігровою приставкою давно вже не користувався, тож вона просто займала місце в домі. Потенційний покупець знайшовся швидко. Щоправда, він написав одразу в Viber, а не в офіційний чат сайту, і попросив зняти відео товару. Я так і зробив, і чоловік сказав, що його все влаштовує і він готовий придбати приставку.

«Покупець» повідомив, що особисто не зможе забрати товар, тому за ним приїде таксі в зазначений час. На моє запитання про оплату відповів, що надішле кошти на картку.

Коли автомобіль прибув, мені прийшло повідомлення з фотографією чека IBox про поповнення. Однак я не поспішав прощатися зі своєю річчю – гроші на картку не надійшли. Я сказав, що передам товар тільки після отримання коштів. Була думка, що, можливо, гроші ще «в дорозі» й потрібно трохи почекати, тому зателефонував за номером, що був на фото з чеком. Людина, яка відповіла, впевнено підтвердила, що транзакція в обробці.

Та я все одно підозрював, що тут щось не те. Перевірив контакт техпідтримки IBox і зрозумів, що попередній номер не відповідає офіційному.

Тож, щоб переконатися в тому, що натрапив на шахрая, я надіслав фото чека в чат на сайті IBox. Мені відповіли, що чек фальшивий.

Я не хотів залишати цю історію просто так, тому створив посилання з трекером на сервісі IP Logger і надіслав його «покупцю». Так я дізнався IP-адресу, інформацію про пристрій і місцеперебування шахрая. Отримані дані передав до поліції. 

Мої висновки та поради:

🎯 Листуватися слід тільки на офіційному сайті olx.ua або в застосунку. Якщо спілкування відбувається у сторонньому месенджері, набагато більше ризиків натрапити на шахраїв.

🎯 Не переходь за підозрілими посиланнями, отриманими від незнайомців. 

🎯 Покупець запевняє, що надіслав кошти? Краще перевір, чи це справді так.

 

Цей матеріал – особиста історія та думка автора

Також по темі
Безпека продавця

Донька отримала повідомлення з посиланням у Viber

11 січня 2021 Безпека продавця Донька отримала повідомлення з посиланням у Viber 11 січня 2021
Безпека продавця

За замовленням приїде друг, а покупець перекаже гроші на картку – як я продавав фототехніку

18 грудня 2020 Безпека продавця За замовленням приїде друг, а покупець перекаже гроші на картку – як я продавав фототехніку 18 грудня 2020
Безпека продавця

Покупець пообіцяв, що надішле кур’єра, а гроші перерахує на картку

16 грудня 2020 Безпека продавця Покупець пообіцяв, що надішле кур’єра, а гроші перерахує на картку 16 грудня 2020
Як це працює?

Вітаємо на сайті Онлайн[за]хист

Читай, проходь тести, ділися досвідом, щоб стати майстром з безпеки в інтернеті