Безпека покупця

«Він поводився спокійно та все заперечував»: як я натрапила на шахрая

03 грудня 2020

Радію можливості поділитися своєю історією, бо щиро вважаю, що це допоможе багатьом захиститись від шахраїв. Особливо цей досвід стане у пригоді тим, хто лише починає купувати або ж продавати онлайн, зокрема старшому поколінню.

Початок

Влітку моя рідна сестра планувала придбати дитячий квадроцикл. Знайшла його на платформі OLX за прийнятною ціною 7 000 грн. 

Вона уточнила чи є в мене достатньо коштів на картці та попросила оплатити цю покупку. Під час коронавірусу я, як і майже всі, працюю віддалено. Звісно ж, в режимі багатозадачності. Коли до мене звернулась сестра, я робила кілька речей одночасно, а саме: дзвінок, спілкування через пошту та в месенджерах і це все паралельно. Автоматично я відповіла сестрі, що необхідні кошти у мене на картці є, та погодилась здійснити оплату.

Робочий день добігав до кінця, саме тому продавець просив здійснити оплату до 18:00, аргументуючи це тим, що він направить товар вже сьогодні. 

Сестра попросила здійснити оплату одразу та надіслала мені посилання на товар, яке отримала від продавця, у Viber. Я перейшла за посиланням. Візуально все виглядало як OLX. 

Я зробила оплату, де, як зазвичай, ввела свої ім’я та прізвище, номер картки, тризначний номер на зворотному боці картки тощо. Єдине, що було дещо дивним – я занадто довго чекала на код підтвердження, хвилин 15-20. 

 

Кульмінація

До речі, мій банк підказував, що це дивний платіж, однак я все одно здійснила оплату, оскільки, поспішала закрити це прохання від сестри. Після проведення оплати мені зателефонували з банку й уточнили, куди саме я переказала кошти, адже поточна транзакція дуже підозріло виглядає. Тут в мене вперше виникла стурбованість, і я попросила банк заблокувати картку. 

Після чого я одразу ж поговорила з сестрою, уточнила що це за товар і звідки у неї посилання. Вона сказала, що отримала від продавця посилання у Viber на OLX Доставка. Я зв’язалася з офіційними представниками OLX. А там мені підтвердили, що це посилання на сторонній сайт, який не має відношення до платформи.

Лише згодом я звернула увагу, що домен був olx.ua.obyavline.com (справжній виглядає так olx.ua/uk/obyavlenie/*назва оголошення*ред.)І що найголовніше, коли пізніше сконцентрувавшись на одній задачі я більш уважно подивилась на інформацію за посиланням, то помітила, що логотип OLX був старий. Як бренд-менеджер з професійної точки зору пам’ятала, що нещодавно OLX змінив візуальний стиль, тому мала б моментально звернути на це увагу. 

 

Розв'язка

Я зателефонувала «продавцю». Що мене дуже здивувало – його впевненість.

Він поводився спокійно та все заперечував: стверджував, що він не шахрай. Проявляв емпатію, питав як він може допомогти.

Вищий пілотаж. «Продавець» навіть пропонував звернутися до центру підтримки клієнтів OLX та скинув знову фейкове посилання на Службу підтримки. Переконував, що він грошей не отримав та що затримка на боці OLX. Пропонував повернути кошти, якщо я надам дані своєї картки. Я, звісно, вже не погодилась.

Я звернулась до Кіберполіції та поліції: відкрили кримінальне провадження. Добре, що я встигла вчасно зробити скріншоти листування у Viber, які можна використовувати в якості доказів, адже продавець почав видаляти свої повідомлення. 

 

Висновок

Насправді, на своїй роботі я відвідала багато тренінгів, зокрема щодо кібербезпеки. Я максимально свідома. Переважно купую онлайн одяг, техніку та продукти. Впевнена, що в конкретному випадку проблема виникла через мою багатозадачність.

 

Висновки, які я для себе зробила та хочу поділитися з іншими:

1. Все робити свідомо, не відволікатись на інші справи, коли йдеться про гроші.

2. Купувати лише в офіційних магазинах та на добре відомих платформах, до яких є довіра.

3. Не виходити за межі офіційної платформи, не переходити за посиланнями в месенджері.

4. Тричі перевіряти достовірність подачі інформації від продавця.

5. Зважати на домен сайту, як він виглядає і граматичні помилки, якщо такі є.

6. Тиск від продавця, відчуття терміновості – це, зокрема, одні з ознак шахрая.

 

Цей матеріал – особиста історія та думка автора

Також по темі
Безпека покупця

Шкідливі поради: як заплатити за товар та нічого не отримати?

22 грудня 2020 Безпека покупця Шкідливі поради: як заплатити за товар та нічого не отримати? 22 грудня 2020
Безпека покупця

Чекліст онлайн-шопінгу з OLX: діалог з продавцем

04 грудня 2020 Безпека покупця Чекліст онлайн-шопінгу з OLX: діалог з продавцем 04 грудня 2020
Безпека покупця

Чекліст онлайн-шопінгу з OLX: увага на оголошення

02 грудня 2020 Безпека покупця Чекліст онлайн-шопінгу з OLX: увага на оголошення 02 грудня 2020
Як це працює?

Вітаємо на сайті Онлайн[за]хист

Читай, проходь тести, ділися досвідом, щоб стати майстром з безпеки в інтернеті