Безпека продавця

Отримав 800 SMS та дзвінків з проханням перейти за лінком та ввести код з повідомлення

10 грудня 2020

Початок

Платформою OLX я користуюся вже близько 6 років. Якось я продавав колісні диски для автомобілів, їх вартість – під 10 000 грн. На моє оголошення на платформі відгукнувся чоловік. Він мені подзвонив зі словами, що з опису і фото диски його повністю влаштовують, він готовий їх у мене купити. Покупець також сказав, що це не мала сума грошей, тому він хотів би перестрахуватися і попросив мене скористатися послугою OLX Доставка. У мене досвіду продажів з OLX Доставка раніше не було, але я був не проти піти на зустріч клієнту. 

Щодо деталей оплати далі замовник написав вже у Viber, в якому він звик з усіма спілкуватися. Сказав, що відправив мені гроші і щоб їх отримати, мені треба перейти за лінком, який він надіслав тут же в месенджері. За посиланням у мене відкрився нібито сайт OLX, а на ньому була велика кнопка з текстом — «Получить  средства».

 

Кульмінація

Коли я натиснув на цю кнопку, сайт мене автоматично перевів у форму, дуже схожу на сторінку якоїсь платіжної системи на зразок PayPal. Там треба було ввести дані своєї картки, після чого на неї мали б прийти гроші.

Було трохи незвично, що мені, як продавцю, потрібно спочатку отримати гроші, а вже потім відправити товар.

Адже за досвідом покупці зазвичай навпаки хотіли б домовитися, щоб ти спочатку відправив їм товар, а вже потім вони його оплатили. Тому я написав у чат-бот підтримки, тут же на цьому сайті. І отримав від них відповідь, що так і має бути – спочатку оплата від клієнта, а потім я надсилаю товар.  Для ясності скажу,  що пізніше я зрозумів, що сайт, лінк який надіслав мені покупець, і відповідно, чат на ньому, куди я написав, насправді не був офіційним OLX, це був дуже схожий сайт-підробка, спеціально створений шахраєм. І що OLX Доставка працює взагалі не так.

Але це я зрозумів пізніше. А поки, після відповіді «підтримки», я все-таки ввів дані своєї картки, і хоча мене непокоїло, що треба вказати CVV-код також, його я теж ввів, бо сайт і справді був дуже схожий на OLX. Після цього на телефон мені прийшла SMS із текстом «Підтвердіть оплату 10 000 грн». Я завжди уважно читаю повідомлення.

Цього разу мене насторожило, що я маю «підтвердити оплату», а не «отримати оплату». Я зрозумів, що тут щось не так. Тому ніяких дій далі не робив, а покупцю сказав, що мені нічого не прийшло.  


Розв'язка

Чоловік активно дзвонив мені, наполягав, що відправив оплату і просив підтвердити на сайті, щоб мені прийшли гроші. Але я нічого не зробив.

Пізніше моя дружина зв’язалася зі справжнім представником OLX, де нам підтвердили, що це дійсно був шахрай. Після того зловмисник неодноразово дзвонив і писав мені у месенджері. Я сказав, що знаю про його недобрі наміри та що у нього не вийшло обдурити мене. А він мені у відповідь похизувався, що «працює» за такою схемою вже давно, моніторить, хто продає дорогі речі, і що у нього за день буває і до трьох «клієнтів» по 200 баксів кожен. А ще погрожував, що має дані моєї картки, тож мені довелося її заблокувати та перевипустити.

Потім від нього почав активно приходити спам, замаскований ніби як від імені компаній Vodafone, Bolt, Kasta, Verify, DobrogoDnya та інших — я отримав десь 800 SMS-повідомлень та дзвінків з російського номеру, усі зі схожим змістом перейти за лінком та ввести код з повідомлення. Шахрай всіляко намагався виманити гроші.

 

Висновок

Якщо я зіткнуся зі схожою схемою наступного разу, буду уважнішим і вводити всі дані картки вже точно не буду, бо тепер розумію, що це може бути сайт-підробка. А при онлайн-шопінгу буду використовувати тільки накладений платіж чи справжню OLX Доставка, бо тепер знаю, як вона працює.

 

Ось декілька порад редакції сайту для безпечних угод з OLX Доставка: 

1. Спілкуйся тільки на сайті OLX, не переходь в сторонні месенджери.

2. Домовляйся, щоб покупець оформив замовлення через кнопку «Купити з доставкою» в оголошенні. 

3. Завжди перевіряй статус замовлення в особистому профілі OLX: вкладка OLX Доставка –> «Мої продажі».

4. 16-значний номер картки та ПІБ відправника – єдине, що необхідно вказати в OLX Доставка, щоб отримати кошти від покупця.

5. Є питання чи виникла підозра? Звертайся до служби підтримки

 

Цей матеріал – особиста історія та думка автора

Також по темі
Безпека продавця

Завдяки кіберграмотності викрив покупця-шахрая

18 лютого 2021 Безпека продавця Завдяки кіберграмотності викрив покупця-шахрая 18 лютого 2021
Безпека продавця

Донька отримала повідомлення з посиланням у Viber

11 січня 2021 Безпека продавця Донька отримала повідомлення з посиланням у Viber 11 січня 2021
Безпека продавця

За замовленням приїде друг, а покупець перекаже гроші на картку – як я продавав фототехніку

18 грудня 2020 Безпека продавця За замовленням приїде друг, а покупець перекаже гроші на картку – як я продавав фототехніку 18 грудня 2020
Як це працює?

Вітаємо на сайті Онлайн[за]хист

Читай, проходь тести, ділися досвідом, щоб стати майстром з безпеки в інтернеті