Історія про те, як я шукав неіснуючий будинок

16 грудня 2020
Шаблевский Александр На OLX з грудня 2020

Початок

Маленька передісторія: я займаюся пошуком і орендою житла для клієнтів. Влітку, як раз у високий сезон, допомагав замовникам знайти будинок у Чорноморську. Того разу шукав будинок з басейном подобово. 

 

Кульмінація

І ось натрапив я на оголошення з фото дуже сумнівної якості. Та і ракурси були дивні. Зв’язавшись з власником, дізнався, що оренда все ще актуальна, тому вирішив з ним співпрацювати далі. Чоловік надіслав мені на Viber додаткові фото та відео, описав умови бронювання.

Коли попросив власника про особисту зустріч і можливість оглянути об’єкт, почув, що він зараз не там, і взагалі, у будинку живуть люди. 

 

Розв’язка

Я зрозумів, що можливості оглянути будинок зсередини у мене не буде, тому вирішив уточнити у власника адресу об’єкту. Чоловік назвав мені вулицю без номера. Вона дійсно існує в Чорноморську, тому я відкрив Карти Google і почав шукати будинок, звіряючи з наявними фото та відео. 

Фішка в тому, що при ретельному перегляді карт з супутника, можна дійсно побачити будинки з відкритими басейнами. 

Я прискіпливо переглянув усі будови, перевірив взаєморозташування об’єктів на території та зрозумів, що не можу знайти той самий будинок з оголошення. 

Отже, вирішив ще раз зателефонувати власнику, щоб уточнити адресу, на що я отримав тільки відмовки «Зайнятий.», «Не можу», «Вибачте» і пропозицію зустрітися через півтора тижня.

Але я не здавався — сам вийшов на пошуки будинку по вказаній вулиці, розпитував у власників інших будинків у цьому районі, чи не знають вони об’єкти з басейнами та з ким я взагалі співпрацюю. Навіть надіслав запит на блокування оголошення на OLX. 

До того ж через деякий час я отримав дзвінок від людей, які знайшли старе оголошення з цим будинком на моїй сторінці у Facebook. Жалілися, що забронювали його, але так і не змогли вийти на зв’язок з власником, запитували чи можу я їм допомогти.

 

Висновок

З огляду на те, що давно займаюся орендою житла подобово — я знайомий з такими схемами шахрайства. Перше, у чому я переконався, це те, що тепер більше довірятиму собі. І якщо буду впевнений, що об’єкта нерухомості насправді не існує — наполягатиму на тому, щоб той чи інший сайт заблокував оголошення, аби не вводити людей в оману. Також самостійно видалятиму рекламу з особистих ресурсів. 

 

Мої висновки, які допоможуть іншим захистити себе від шахраїв:

1. Завжди перевіряй номери телефонів в інтернеті у різних варіаціях (написання): 0931234567; +380931234567; (093)1234567; (093)123-4567 (093)123-45-67.

2. Будь насторожі, якщо бачиш, що акаунт користувача OLX був створений нещодавно і на ньому зовсім мало оголошень, ймовірніше за все — це шахрай.

3. Дізнайся більше про власника оголошення, зробивши пошук за його повним ім’ям. До речі, важливо шукати ім’я не лише українською мовою, а й російською. Можна скористатись відкритими базами даних, наприклад, e.data.com чи opendatabot.ua. Обов’язково переглянь профілі в соц.мережах. 

4. Користуйся лише захищеними способами отримання посилки, товару, послуги. Якщо власник оголошення справді хоче продати або здати свій об’єкт, а не заробити на «схемі», то він піде на гарантований спосіб співпраці.

5. Якщо виникла підозра, повідом про порушника, звернувшись до cлужби підтримки OLX.

 

 

Цей матеріал – особиста історія та думка автора

Також по темі

Безпека в цифрах. Частина 2

26 грудня 2020 Безпека в цифрах. Частина 2 26 грудня 2020

Безпека в цифрах. Частина 1

18 грудня 2020 Безпека в цифрах. Частина 1 18 грудня 2020
Як це працює?

Вітаємо на сайті Онлайн[за]хист

Читай, проходь тести, ділися досвідом, щоб стати майстром з безпеки в інтернеті