Історія про те, як я шукав неіснуючий будинок

16 грудня 2020
Шаблевский Александр На OLX з грудня 2020

Початок

Маленька передісторія: я займаюся пошуком і орендою житла для клієнтів. Влітку, як раз у високий сезон, допомагав замовникам знайти будинок у Чорноморську. Того разу шукав будинок з басейном подобово. 

 

Кульмінація

І ось натрапив я на оголошення з фото дуже сумнівної якості. Та і ракурси були дивні. Зв’язавшись з власником, дізнався, що оренда все ще актуальна, тому вирішив з ним співпрацювати далі. Чоловік надіслав мені на Viber додаткові фото та відео, описав умови бронювання.

Коли попросив власника про особисту зустріч і можливість оглянути об’єкт, почув, що він зараз не там, і взагалі, у будинку живуть люди. 

 

Розв’язка

Я зрозумів, що можливості оглянути будинок зсередини у мене не буде, тому вирішив уточнити у власника адресу об’єкту. Чоловік назвав мені вулицю без номера. Вона дійсно існує в Чорноморську, тому я відкрив Карти Google і почав шукати будинок, звіряючи з наявними фото та відео. 

Фішка в тому, що при ретельному перегляді карт з супутника, можна дійсно побачити будинки з відкритими басейнами. 

Я прискіпливо переглянув усі будови, перевірив взаєморозташування об’єктів на території та зрозумів, що не можу знайти той самий будинок з оголошення. 

Отже, вирішив ще раз зателефонувати власнику, щоб уточнити адресу, на що я отримав тільки відмовки «Зайнятий.», «Не можу», «Вибачте» і пропозицію зустрітися через півтора тижня.

Але я не здавався — сам вийшов на пошуки будинку по вказаній вулиці, розпитував у власників інших будинків у цьому районі, чи не знають вони об’єкти з басейнами та з ким я взагалі співпрацюю. Навіть надіслав запит на блокування оголошення на OLX. 

До того ж через деякий час я отримав дзвінок від людей, які знайшли старе оголошення з цим будинком на моїй сторінці у Facebook. Жалілися, що забронювали його, але так і не змогли вийти на зв’язок з власником, запитували чи можу я їм допомогти.

 

Висновок

З огляду на те, що давно займаюся орендою житла подобово — я знайомий з такими схемами шахрайства. Перше, у чому я переконався, це те, що тепер більше довірятиму собі. І якщо буду впевнений, що об’єкта нерухомості насправді не існує — наполягатиму на тому, щоб той чи інший сайт заблокував оголошення, аби не вводити людей в оману. Також самостійно видалятиму рекламу з особистих ресурсів. 

 

Мої висновки, які допоможуть іншим захистити себе від шахраїв:

1. Завжди перевіряй номери телефонів в інтернеті у різних варіаціях (написання): 0931234567; +380931234567; (093)1234567; (093)123-4567 (093)123-45-67.

2. Будь насторожі, якщо бачиш, що акаунт користувача OLX був створений нещодавно і на ньому зовсім мало оголошень, ймовірніше за все — це шахрай.

3. Дізнайся більше про власника оголошення, зробивши пошук за його повним ім’ям. До речі, важливо шукати ім’я не лише українською мовою, а й російською. Можна скористатись відкритими базами даних, наприклад, e.data.com чи opendatabot.ua. Обов’язково переглянь профілі в соц.мережах. 

4. Користуйся лише захищеними способами отримання посилки, товару, послуги. Якщо власник оголошення справді хоче продати або здати свій об’єкт, а не заробити на «схемі», то він піде на гарантований спосіб співпраці.

5. Якщо виникла підозра, повідом про порушника, звернувшись до cлужби підтримки OLX.

 

 

Цей матеріал – особиста історія та думка автора

Також по темі

Статистика мобільної безпеки, або Як шахраї атакують організації за допомогою наших телефонів

28 травня 2021 Статистика мобільної безпеки, або Як шахраї атакують організації за допомогою наших телефонів 28 травня 2021

COVID-19 і кібербезпека: як пандемія «сприяє» інтернет-шахрайству

24 травня 2021 COVID-19 і кібербезпека: як пандемія «сприяє» інтернет-шахрайству 24 травня 2021

Кібербезпечні меми на сторожі твого гаманця

06 травня 2021 Кібербезпечні меми на сторожі твого гаманця 06 травня 2021
Як це працює?

Вітаємо на сайті Онлайн[за]хист

Читай, проходь тести, ділися досвідом, щоб стати майстром з безпеки в інтернеті