Безпека продавця

Донька отримала повідомлення з посиланням у Viber

11 січня 2021
Светлана На OLX з січня 2021

Початок

Моя донька вирішила продати на OLX UV-лампу. Щоб розмістити оголошення, вона створила власний акаунт. Вже через 20 хвилин після публікації відгукнулася покупчиня — написала повідомлення у Viber.

Перед цим дочка сказала, що встановила мобільний додаток OLX на телефон, тому я і не хвилювалася, адже думала, що спілкування відбуватиметься через офіційний чат. 

 

Кульмінація 

Згодом донька звернулася до мене з проханням дати їй дані банківської картки для оформлення OLX Доставка. До цього я ніколи не користувалася цією послугою, тому не знала, як все влаштовано.

Єдина річ, яка мене занепокоїла — продавцю потрібно було вказати CVV-код. Але ж я здійснювала продаж, а не покупку!

Аби перестрахуватися, вирішила дати дані картки, на якій не було коштів. 

 

Розв’язка

З’ясувалося, що та пані надіслала дочці посилання на olx.ua.obyavleniye.link/payment/index.php (справжня адреса сторінки з певним оголошенням на OLX виглядає так olx.ua/uk/obyavlenie/*назва оголошення*ред.), за яким потрібно було перейти, щоб здійснити угоду. Реєстрація за ним не завершувалася, лише висвітлювалось сповіщення «Вкажіть реальну суму залишку на карті». На цьому моменті псевдопокупчиня почала хвилюватися та дуже квапила. А коли донька запропонувала надіслати лампу накладеним платежем, жінка написала, що вона вже переказала кошти на картку, а нам залишилося лише їх дочекатися. 

Мене насторожили слова цієї пані, що для нових покупців на картці має бути не менше 700 гривень, щоб нібито підтвердити, що угода безпечна.

Я відразу сказала дочці відмовитися від угоди та почала розбиратися, у чому ж справа. Побачивши, що вона скористалась стороннім посиланням, вже стало зрозуміло, що це шахрайська махінація.

 

Висновок

Добре, що на рахунку картки не було грошей, але тепер потрібно звернутися до банку, щоб її перевипустити. 

 

Мої висновки та поради тим, хто може зіткнутися з подібною схемою:

1. Не переходь за посиланнями, які тобі відправляють у сторонніх месенджерах (Viber, Telegram). Спілкуйся з потенційними покупцями лише через додаток або на офіційному сайті — https://www.olx.ua/.

2. В жодному разі не повідомляй тризначний CVV-код на зворотній стороні картки, а також дату випуску і залишок коштів на картці. Адже таким чином можна викрасти гроші з твого рахунку. 

3. Роби покупки виважено, не поспішай та намагайся бути уважним до деталей. Не ведися на те, що людина з якою обговорюєш угоду поспішає або намагається на тебе «тиснути». Перед тобою може бути шахрай. 

 

Цей матеріал – особиста історія та думка автора

Також по темі
Безпека продавця

Завдяки кіберграмотності викрив покупця-шахрая

18 лютого 2021 Безпека продавця Завдяки кіберграмотності викрив покупця-шахрая 18 лютого 2021
Безпека продавця

За замовленням приїде друг, а покупець перекаже гроші на картку – як я продавав фототехніку

18 грудня 2020 Безпека продавця За замовленням приїде друг, а покупець перекаже гроші на картку – як я продавав фототехніку 18 грудня 2020
Безпека продавця

Покупець пообіцяв, що надішле кур’єра, а гроші перерахує на картку

16 грудня 2020 Безпека продавця Покупець пообіцяв, що надішле кур’єра, а гроші перерахує на картку 16 грудня 2020
Як це працює?

Вітаємо на сайті Онлайн[за]хист

Читай, проходь тести, ділися досвідом, щоб стати майстром з безпеки в інтернеті